Armania Blog

Już wkrótce fundusz indeksowy na surowce

Od samego rana kontrakty terminowe na DAX i na amerykańskie indeksy świecą się na zielono. Fundusz NN (L) Nowej Azji przekształcił się w NN (L) Indeks Surowców. Przez trzy miesiące od przekształcenia wzrosły więc o 122,1 mln zł.

Wenezuelski scam. Tak spółka Orlenu dała się oszukać 25-latkowi

Nagranie z webinaru będzie udostępnione w kolejny poniedziałek na kanale kupfundusz.pl na YT, na blogu KupFundusz oraz na stronie analizy.pl w sekcji Prosto w fundusz. Zarząd współkontrolowanej przez BBI Development i grupę Liebrecht&Wood spółki zdecydował o podjęciu działań zmierzających do sprzedaży projektu “Centrum Praskie Koneser”. Projekt “Centrum Praskie Koneser” został oddany do użytkowania pod koniec 2018 r. Mostostal Płock szacuje, że w 1H’21 zysk netto wyniósł 10,4 mln PLN.

Skąd rząd wyłuska pieniądze na wzmocnienie wywiadu? Posłuży specjalny fundusz

  1. Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału.
  2. Warto też uświadamiać sobie, że mimo pozornego podobieństwa ekspozycja na rynek surowcowy jest przez fundusze uzyskiwana w dość zróżnicowany sposób.
  3. Podane szacunki oznaczają, że w 2Q’21 spółka wypracowała 348 mln PLN przychodów i ok. 16 mln PLN zysku netto, wobec odpowiednio 358,6 mln PLN i 4,1 mln PLN rok wcześniej.
  4. Czyli jeżeli jakiś ETF jest przeważony w stronę złota, a ja nie chcę mieć dużo złota w portfelu funduszu, to teoretycznie nie powinienem brać tego ETF-u do portfela.
  5. Allianz Global Metals & Mining jest zaś skrzyżowaniem produktów PKO TFI oraz NN Investment Partners TFI, czyli master-feederem, którego fundusz docelowy z grupy Allianz kupuje akcje.

Zysk brutto na sprzedaży wzrósł o 18 % do 54 mln PLN. Opłata za zarządzanie pobierana przez NN (L) Indeks Surowców wyniesie 1,5 proc. Inwestorom w Polsce zostanie udostępniona jednostka uczestnictwa zabezpieczona przed ryzykiem walutowym USD/PLN (dolar amerykański jest walutą bazową funduszu źródłowego). Rekomendowany horyzont inwestycyjny wynosi pięć lat, a ryzyko inwestycji jest stosunkowo wysokie.

Notowania funduszy – surowcowe

Pewną wskazówką w tym zakresie może być indeks MSCI World Commodity Producers, który jest benchmarkiem PKO Surowców Globalnego. Radosław Pela przyznaje jednak, że aby pobić benchmark w różnych okresach fundusz przeważa i niedoważa wyróżnione w nim segmenty. Największym jest zaś integrated oil & gas, który aktualnie waży w benchmarku nieco ponad 39 proc. Wraz ze spółkami z klasyfikowanego odrębnie segmentu oil & gas exploration & production udział tej branży to 50 proc. Wraz z różnymi segmentami metali przemysłowych i szlachetnych daje to ponad 88 proc.

Prosto w fundusz #72: Generali Oszczędnościowy

Gwoli ścisłości należy jednak zaznaczyć, że polski fundusz jest produktem typu master-feeder, czyli przekazującym pieniądze klientów do zagranicznego funduszu NN Investment Partners o nazwie NN (L) Commodity Enhanced. To w tym ostatnim odbywa się rzeczywisty proces inwestycyjny. Pozytywnie wyróżnił się sWIG80, który zyskał tego dnia 0,4%.

NN SUBFUNDUSZ INDEKS SUROWCÓW (L): raport finansowy (2022-04-29 16:

Przed godziną 13.00 czasu polskiego ceny ropy brent wahają się w okolicach 115 dol. Wcześniej jednak jej notowania pierwszy raz od 2014 r. Zbliżyły się do 120 dol., a bank Goldman Sachs oceniał, że mogą znaleźć się jeszcze wyżej. Tak jak w obecnej Muzeum BMW-to kopalnia kultowych samochodów i motocykli odsłonie, fundusz będzie przekazywał pieniądze klientów do zagranicznego funduszu grupy NN. Nie będzie to już jednak NN (L) Asia Income lecz NN (L) Commodity Enhanced, dla którego punktem odniesienia jest indeks Bloomberg Commodity.

Jego aktywa są inwestowane przede wszystkim w indeks Commodity Enhanced Curve Index, który jest zdywersyfikowanym indeksem towarów zaprojektowanym tak, aby osiągnąć wyniki lepsze od indeksu Bloomberg Commodity (Excess Return) Index. Fundusz może inwestować w segment spółek operujących na rynku rolnym, ale jego ekspozycja na ten sektor jest symboliczna. Wynika to zarówno z niewielkiej wagi w benchmarku (2,3 proc.), ale nie tylko. Według Radosława Peli przejściowo mogą występować klęski nieurodzaju, lecz w długiej perspektywie technologia postępuje i plony są coraz wyższe.

Każdy z tych pęczków jest inny, ale celem jest osiągnięcie określonych proporcji kwiatów w wielkim bukiecie, na który te pęczki się złożą. Czyli jeżeli jakiś ETF jest przeważony w stronę złota, a ja nie chcę mieć dużo złota w portfelu funduszu, to teoretycznie nie powinienem brać tego ETF-u do portfela. Może się jednak okazać, że jest on najlepszym sposobem, by uzyskać ekspozycję na platynę albo nikiel, które akurat chciałbym mieć w portfelu – tłumaczy Kamil Sobolewski, zarządzający Skarbcem Rynków Surowcowych. Trzecim pod względem wielkości aktywów funduszem ogólnosurowcowym jest Skarbiec Rynków Surowcowych. Jego punktem odniesienia jest indeks Reuters/Jefferies CRB. Fundusz co do zasady inwestuje głównie w ETF-y.

Choć formalne sankcje na import rosyjskich surowców nie zostały nałożone, to według szacunków banku ANZ trudności ze znalezieniem nabywcy może mieć nawet 5 mln baryłek rosyjskiej ropy dziennie. To oznaczałoby, że na rynku może zabraknąć ropy odpowiadającej za około 5 proc. Tymczasem jeszcze przed wybuchem wojny ceny ropy silnie rosły, napędzane IBCFX Forex Broker-przegląd i informacje IBCFX przez globalną nierównowagę między popytem a podażą. Jest to sygnał nadchodzących problemów także dla amerykańskiego rynku mieszkaniowego, gdzie 90 proc. Spadają także ceny kakao i bawełny bowiem rynek obawia się, że w recesji konsumenci będą ciąć wydatki na nie. A wysokie zapasy obu tych surowców rekompensują tegoroczne gorsze zbiory.

Ma ich w portfelu całkiem sporo – według ostatniego sprawozdania finansowego 10. To trochę pochodna formuły prawnej w jakiej działa (jako część FIO może w jednym ETF-ie ulokować do 20 proc. aktywów), ale nie tylko. Blask złota przygasł, ale są fundusze łączące inwestycje w różne segmenty rynku surowcowego. Mają skrajnie różne strategie, lecz niezłe wyniki zaczęły przyciągać klientów. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe.

Segment surowców rolnych bardziej więc przypomina przemysł niż inne rynki surowcowe. Obliczany przez agencję S&P oraz bank Goldman Sachs surowcowy indeks S&P GSCI rósł w czwartek przed południem czasu polskiego o około 4 proc. To oznacza wzrost tylko od początku roku o 37 proc.

Spośród dwudziestu największych TFI oferuje je sześć. Dokładnie tyle samo TFI z tej dwudziestki ma w ofercie fundusze uzależnione od cen złota. O ile jednak klienci tych ostatnich nie mają od miesięcy powodów do zadowolenia, o tyle fundusze, które chcą zarabiać na metalach przemysłowych, surowcach energetycznych, a nawet zbożu, Inicjatywa Zdecentralizowanego Finansowania (DeFi) – Wiadomości handlowe na żywo tylko od początku 2021 r. Licząc za ostatnie pół roku, standardem dla tej grupy jest stopa zwrotu powyżej 20 proc. W rocznej perspektywie wygląda to jeszcze lepiej, ale należy pamiętać, że w marcu 2020 r. Nastąpiło załamanie notowań wszelkich aktywów, a pierwsze tygodnie po krachu cechowały się największymi wzrostami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Main Menu x
X